Kontakt:

Logo-msmt

Ol-kraj

Informace z historie sboru

Sbor dobrovolných hasičů Soběsuky byl založen roku 1900 kvůli řadě požárů, které obec často ohrožovaly. Pro nedostatek financí na vlastní vybavení byla dočasně zřízena soběsucká četa při sboru v Plumlově. Původní zvonička

První stříkačku získal SDH Soběsuky roku 1900. Její přivezení do obce bylo provázeno velkou slavností, kdy se v obou tehdejších soběsuckých hospodách konaly taneční zábavy. Údajně se při této příležitosti vypilo sto beček piva.

V září 1900 byly sepsány stanovy sboru. Obec je schválila
15. prosince 1900. Toto datum je tedy považováno za den oficiálního vzniku SDH Soběsuky.

Od té doby začal sbor plnit nejen ochrannou funkci při živelních pohromách, ale stále více se zapojoval i do kulturních aktivit pořádáním různých akcí (taneční zábavy, čaje,...).

Opravená zbrojnice Výzbroj a výstroj bylo nutné skladovat v dobře dostupných prostorách. K tomu posloužila původní zvonička. Její poslední oprava proběhla v roce 1989. Budova byla zvednuta a v zadní části rozšířena o přístavek sloužící jako sklad. Opravena byla i dřevěná věžička se zvonem. Slavnostní otevření se konalo      15. září 1989.

Roku 1952 byl sboru přidělen první automobil (Chevrolet, r. v. 1929). Ten byl později nahrazen několika novějšími vozidly (Ford, Tatra 805). Od roku 1990 používá SDH Soběsuky skříňovou avii, kterou členové vlastními silami přebudovali na "hasičské auto". V roce 2015 dostali soběsučtí hasiči do užívání devítimístný Ford Transit.

V roce 2000 se konaly velkolepé oslavy 100. výročí založení sboru, které byly spojeny se sjezdem rodáků.

Dechovka Slavnostní průvod Ukázka zásahu HZS

Více informací o historii SDH Soběsuky se můžete dozvědět z kroniky sboru. Tu založil a po mnoho let vedl pan Alois Procházka. Po něm doplňoval informace pan Josef Pálka. V současné době je kronika ve správě MÚ v Plumlově u paní Pavlíny Greplové.